Chiptuning

  • Chiptuning ile motordan ekstra performans elde etmek için motor kontrolünün parametrelerini değiştiriyoruz

Chiptuning

Chiptuning ile motordan ekstra performans elde etmek için motor kontrolünün parametrelerini değiştiriyoruz. Özel haritaları optimize ediyoruz, örneğin boost haritası, ateşleme haritası veya yakıt haritası. Burada çok önemli olan, motor kontrolünün güvenlik fonksiyonlarını açık bırakmamızdır.

Günümüzde chiptuning, ECU tuning, ECU remapping ve motor tuning olarak da adlandırılmaktadır. Motorun daha optimize bir şekilde çalışmasını sağlamak için ECU'nun (Elektronik Kontrol Ünitesi) yeniden programlanması anlamına gelir. Sonuç olarak araç sahibi daha memnun olur ve hızlı ve ekonomik bir araba hayalleri gerçek olur!

Chiptuning, araç haritasının yeniden programlanmasını sağlar. Böylece daha düşük yakıt tüketiminde daha yüksek güç elde etmek için motoru yeni bir algoritmaya göre kontrol eder. Çevrimiçi yeniden eşleme, üreticilerin koyduğu bazı kısıtlamaları da ortadan kaldırır – elektronik hız sınırlaması veya maksimum hız sınırlaması. Standart ayarların çoğu, sürücülerin koşulları ve konumu ile tutarsız. Bu yüzden birçok araç sahibi chiptuning yaptırmaktadır!

 

Diğer bir deyişle amaç, aracınız yeniden programlanarak daha iyi performans, daha fazla güç, daha az kötü emisyon veya daha iyi yakıt verimliliği için yükseltmek, temelde optimizasyonu, aracın tüm potansiyelini elde etmektir.

 

Profesyonel chiptuning ile tüm motora düşük ek yük ile motorun performansını %40'a kadar artırıyoruz. Yakıt tüketimini de unutmuyoruz: Aynı sürüş stili ile yakıt tüketimini azaltmaktayız.

 

Son teknoloji ürünü DynoRoad dinamometremizde, gerçek motor çalışırken performans artışları gerçekleştirebiliyoruz. Bu, tam olarak arabanızı yolda sürdüğünüz şekilde tüm ortam parametreleri ve çevre birimleri dikkate alınarak yapılır. Özel yazılım parametreleri, motorun tüm potansiyelinden yararlanmak için sportif bir ayara yönelik olarak tarafımızca uyarlanmıştır. Üreticilerin bileşen korumasını etkin durumda bırakıyoruz; çoğu durumda yakıttan bile tasarruf edilir! Dolayısıyla, daha yüksek bir motor performansının otomatik olarak daha yüksek kirletici emisyonları anlamına geldiği kesin değildir.

 

Chiptuning Avantajları Nelerdir?

Daha fazla performans

Daha az yakıt tüketimi

Daha iyi çevre koruma