DPF Arıza Çözümü

  • Dizel Partikül Arıza Çözümü (DPF)

DPF Arıza Çözümü

Dizel partikül filtresi PDF, dizel araçların zararlı emisyonlarını azaltan egzoz kurum partiküllerini yakalar ve tutar. Her DPF'nin belirli bir kapasitesi vardır, yani filtreyi boşaltmak ve bir sonraki kurum turuna hazırlamak için kurumun düzenli olarak yakılması gerekir. Bu işlem ancak belirli çalışma koşulları altında yapılabilir. Bu, aracınızda sık sık kısa yolculuklar yapıyorsanız, yanma (Rejenerasyon) işleminin o kadar verimli hatta hiç gerçekleşmeyebileceği anlamına gelir. Aracınızın ECU'su yanma (Rejenerasyon) gereksinimlerini karşılayamazsa, gösterge panelinizde sonunda bir uyarı ışığı yanacaktır. Devam eden başarısız denemeler yapılırsa, aracınız sonunda motor hasarını önlemek için gücü azaltan bir aksama moduna girer.

DPF'lerin en yaygın hatası, tıkanmalarına neden olan bir kül birikimidir. Yakma (rejenerasyon) prosedürü DPF tarafından toplanan kurumu yakabilse de, az miktarda kül tutulur. İyi bir benzetme, ateşte bir odun parçası yaktığınızı hayal edin, her zaman külle baş başa kalırsınız ve bunun fiziksel olarak çıkarılması gerekir. DPF sisteminin diğer yaygın hataları, DPF'nizin karşı basıncını izleyen basınç sensörünün arızalanması ve Egzoz Gazı Sıcaklığı (EGT) sensörü arızalarıdır. DPF'nizle ilgili tıkanma sorunları. Bazı yakıt ve yağ katkı maddeleri de DPF'lere zarar verebilir ve bunları bloke edebilir, yakıt deponuza ve motor yağınıza eklediğiniz her şeyin özellikleri her zaman kontrol edilmesi gerekir.

Dizel partikül filtre arızası nasıl ortaya çıkar ve çözülür? 

Gösterge panelinde uyarı ışığı yanarsa yapacağınız ilk şey, otoyolda 30 dakikalık iyi bir sürüş gibi otoyol hızlarında aracınızı daha uzun bir sürüşe çıkarmaktır. Ancak, birçok insan genellikle bu tür sürüşlere katılmaz. Aracınızı uzun bir yola çıktıktan sonra DPF ikaz ışığınız yanıyor ve sürekli yanıyorsa, dizel araçlarda uzmanlaşmış bir servise götürülmelidir bu ışık araca büyük zarar verebilir. Motor sorunun zorla rejenerasyonla (Zorunlu yanma), temizlenerek veya tüm filtrenin değiştirilir veya su ile yıkama işlemi gerçekleştirilir.

 

ZP Chiptuning DPF teknisyenlerimiz aracınızın ECU'sundaki DPF yazılımını değiştirebilir ve herhangi bir hata kodu/uyarı yazısı ışığı kaydedilmeden aracınızdan basit ve kolay DPF işlemini çözmektedir.